RADO İLE EŞSİZ RENKLER

Rado ve Les CouleursTM Le Corbusier ile Ortaklığı Hakkında (Lengnau, İsviçre) Geçen yıl İsviçreli saat markası Rado, büyük tasarımcının orijinal mimari renk paleti olan Mimari Polikromi’yi lisanslamak için özel olarak Le Corbusier Vakfı tarafından zorunlu kılınan Les Couleurs Suisse kuruluşu ile stratejik bir ortaklık yaptığını duyurdu. 

Renk kuşkusuz tasarımda güçlü ve önemli bir araçtır. Rengin potansiyeli 20. yüzyılın başlarında yeniden çizildi ve renk tasarımının işlevleri ve etkileri yeniden tanımlandı. Le Corbusier, tasarımda boyaya önemli bir fonksiyon verir. ‘Mekan deneyimi’, rengin tasarım ve genel mimari üzerindeki etkisinin farkında olan birçok kişi için vazgeçilmez bir unsurdur. 

Charles Edouard Jeanneret Gris (Le Corbusier’in doğum adı) güzel sanatlar, resim, grafik, heykel ve goblenin yanı sıra renkler ve renk sistemleriyle de ilgiliydi. Le Corbusier ve Mimari Polikromi’nin 63 rengi, istenen renk efektlerinin basit olması ve olumsuz etkilerin başlangıçtan çıkarılması için seçildi. Le Corbusier’in renk sistemi her renk tonuyla psikolojik bilgi aktarır. 

İlk olarak 1931’de tanıtıldı ve 1959’da kapsamı genişletildi, Le Corbusier renkleri eşsiz tasarımcısı tarafından son derece mimari, doğal olarak uyumlu ve her şekilde birleştirilebilir sıfatlarıyla tanımlandı. Öncü vizyonunun, renklerin günümüzde hala dünyadaki mimarlar ve tasarımcılar tarafından kullanıldığı ve ilk piyasaya sürüldükten yaklaşık 90 yıl sonra bile hala önemli olarak kabul edildiğinin kanıtıdır. Bugün saat yapımında en ileri görüşlü tasarım oyuncusu olarak kabul edilen Rado, ‘Master of Materials’ olarak da bilinir. Marka her zaman ileri teknoloji seramikte cesur ve canlı renkler yaratmada öncü rol oynamıştır. 1986 yılında ileri teknoloji seramik kullanmasından bu yana 14 renkte üretimini mükemmelleştiren Rado, ileri teknoloji seramik renk kilometre taşlarında dünya lideri olarak rakipsizdir. 

Rado, True Thinline Les CouleursTM Le Corbusier ile, tamamı ileri teknoloji seramikten dokuz adet limitli sayıda saatten oluşan benzersiz bir palet tasarladı. Her biri, paletin dokuz grubundaki renklerden birini temsil eder ve yine her biri, geleneksel saat yapımında devrim yaratan Rado’nun ileri teknoloji seramik enjekte edilmiş monoblok kasasının çığır açan teknolojisine sahiptir. 

Bu renkleri yalnızca Rado’nun üretebilmesi, markanın öncü vizyonunun ve işbirliğinin kanıtıdır. 

Rado Hakkında Rado, geleneksel saatçilikte devrim yarattığı, ileri teknoloji seramik, ultra hafif ileri teknoloji seramik, renkli ileri teknoloji seramik ve Ceramos gibi tasarım liderliğindeki koleksiyonları ile sektöre öncülük ettiği için “Master of Materials” olarak bilinir. Adına saygın prestijli uluslararası ödülleri olan ve günümüzde saat endüstrisindeki en ileri görüşlü tasarım oyuncusu olarak kabul edilen Rado, her zaman öncü ve lider olmuş, standardı belirlemiş ve çıtayı yükseltmiştir. 

Le Corbusier’in Mimari Polikromi’si Hakkında 1931’in en saf paleti 14 tonda 43 renk içermektedir. Seriler, kuvvetli renklerden oluşur ve ustaca kademeli olarak oluşturulmuş parlaklığa sahiptir. 1959’daki ikinci koleksiyon, daha güçlü ve dinamik olan 20 renk ile Mimari Polikromi’yi tamamlar. Renkli ve 

PRESS RELEASE akromatik renk tonları ile farklı parlaklık değerlerinin birleşimi, Le Corbusier’in 

mimarlıktaki ve tüm Mimari Polikromi’nin temelini oluşturan ressam olarak olağanüstü deneyimlerinin altını çiziyor. 

%d blogcu bunu beğendi: