CACHAREL SONBAHAR/KIŞ 2018-19 KOLEKSİYONU: ‘BİR KÖKLERE DÖNÜŞ HİKAYESİ’

 

Cacharel, mirasına duyduğu saygıyla birlikte bu sezon gücünü geçmişten alıyor; yeni koleksiyonunda rotasını kurucu Jean Bousquet’in doğduğu, Cacharel’in yarım asır önce zanaat ve çağdaş tasarımı birleştirme vizyonuyla hayat bulduğu, ikonik kumaş denime adını veren ve tarihini yazan Güney Fransalı Nimes şehrine çevirerek köklerine dönüyor.“Köklere Dönüş”ü simgeleyen koleksiyon, Nimes’i saran soyut desenlerden ilham alırken sanatkar ruhu ön plana çıkarıyor. Mösyö Bousquet ile özdeşleşen terzi ruhunu koleksiyona yansıtarak denim tonlarının etkisiyle şekillenmiş legomatik bir koleksiyon ortaya çıkarıyor ve klasiğin gücünü tasarımsal zenginlik taşıyan konfor hissiyle birleştiriyor. Şehrin arnavut kaldırımlarının dokusu petek baskılara, mozaikleri ekoselere dönüşüyor. Doğa mucizesi tuz gölünün toprağındaki grilik, suyundaki pembelik, taş renklerinden bordoya Cacharel’e özel eşsiz bir renk paletine evriliyor.

DESEN TASARIMINDA SANATKARLIK

Koleksiyon için şehrin tüm desenlerini bir potada erittikten sonra bu desen cümbüşüne özgün yorumlamasını katan Cacharel, soyutlaştırdığı modern desenlerle Nimes’in ruhunu yansıtıyor. Şehir, modern sanatı yaşatan müzeleri ve sanatı sokaklara taşıyan sanatçıları ile sanatsever Cacharel erkeğinin güçlü duruşuna ilham kaynağı oluyor. Galerilerin önüne konumlanmış sokak sanatçılarının yarattığı tezatlık, gri üzerine sarı detaylar eklenmiş tasarımlarda kendini gösteriyor. Çizgilerle şekillenmiş mozaik tasarımlara bolca yer veren koleksiyonda, Nimes’i saran Arnavut kaldırımlarının ve taş binaların yüzeylerinin geometrik dokusu petek dokulu desenlere dönüşüyor; her zaman tasarımda inovatif detaylara yer veren Cacharel, bu desenleri hayata geçirirken enjeksiyon baskı gibi teknik baskılara yer vermeyi de ihmal etmiyor.

GÜÇLÜ DENİM HAKİMİYETİ

Adını, Nimes şehrinde üretilmeye başladığı için “Nimes’den gelen kumaş” anlamını taşıyan “de Nimes” den alan denim kumaşı tüm koleksiyonu etkisi altına alıyor. Bu sezona özel “Cacharel De Nimes” kapsül koleksiyonu, denimin usta terzilik ve modern estetik anlayışıyla nasıl yorumlanabileceğine Cacharel usulü kusursuz bir yanıt veriyor. Denim; takımdan yeleğe, monttan gömleğe görünümlere hükmediyor. Klasik denimlerde iplik rengi olarak kullanılan bakır rengini aksan renk olarak belirliyor ve tüm koleksiyonda denim ile bakır tonlarının dansını canlandırıyor. Nimes’in atmosferini renk seçimiyle de aktaran Cacharel; tuz gölünden aldığı ilhamla gül kurusu tonlarını, şehrin tarihi dokusunun parçası olan arenanın taşlarından gelen griyi, topraksı doku arasında karşılaşılan bahçeleri sembolize eden haki rengini indigo denim tonlarına eşlik edecek renkler olarak belirliyor. Klasik ürünlerinde ise şehrin antik dokusu ile harmoni içerisinde olan lacivert, vizon ve bej renklerine vurgu yapıyor.

TERZİ RUHUNU YANSITAN TASARIMLAR

Hikayesel öğelerle desteklenmiş tasarım yaklaşımının ve kumaş seçiminden dikişlere kadar her noktada seçici olmayı gerektiren terzi ruhunun birlikteliğinden gelen gücün sembolü Cacharel, şıklığı ve konforu bir arada yaşatan bir koleksiyon sergiliyor. İnce işçilik sergileyen klasik görünümlü kabanların yanı sıra konfor arayanlar için hafta sonlarının kurtarıcısı olacak eşofman takımları ile daha causal bir şıklık sunuyor. İki fermuar aralığı ve su geçirmez fermuarlar sunan montları ile ergonomik tasarımlara yer veren yeni koleksiyon, hazır giyimin standartlarından özgürleşerek, özel dikim hissiyatı veren bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor. İncelikli bakış açısını koleksiyona yansıtılan özellikli detayların yanında, aksesuar seçiminde de hissettiren Cacharel, bileklikten sırt çantasına, kol düğmesinden rozetlere kadar genişleyen bir yelpazede stilinizi tamamlayan aksesuarları da ön plana çıkarıyor. Seyahat etmeyi seven Cacharel erkeğinin ihtiyaçlarını anlayan detaycı bakış açısı kış tatillerinde erkekleri özgürleştirmeye devam ediyor; deri ile teknolojik kumaşı bir araya getiren valizler, tokası çıkarılabilir ve çift taraflı kullanım olanağı sağlayan kemerler, kaymaz tabanlı hafif postallar, flanel kumaştan yapılmış çok cepli bomber montlar seyahatlerde şıklığından ödün vermeden stil sahibi hissetmek isteyen erkeklerin yardımcısı oluyorlar.

Her yönüyle şehrin gölgelerini barındıran Sonbahar/Kış Koleksiyonu 2018-19, Nimes gibi klasik ve modernin, zanaat ve teknolojinin, gelenek ve geleceğin bir birleşimi. Klas duruşuyla bir Fransız; keşfe açık maceraperest yönüyle bir doğa aşığı, sınırlardan bağımsız…

 

%d blogcu bunu beğendi: