Uğur Çetin – Doping Nedir ve Ne Değildir

UĞUR ÇETİN

Spor Eğitmeni

Factory Athletic

Herkesin çok merak ettiği ve en çok bilgi kirliliğinin yaşandığı çok önemli bir konu olan Doping hakkında bu ay çok önemli bilgiler veriyoruz.  Dopingin yararları ve zararları nelerdir, nasıl kullanılmalıdır merak ediyorsanız yazımızı okuyunuz…

 

DOPİNG

DOPİNG  NEDİR NE DEĞİLDİR, YARARLARI VE ZARARLARI NELERDİR

Doping çok karıştırılan ve bilnmeyen bir konu. Protein tozları, vitaminler, mineral  grubu  doping değil besin takviyelerdir öncelikle bu konuya açıklık getirmemiz gerekir.

Mesela sıkça kullanılan protein tozunun bebek mamasından pek bir farkı yoktur. Bebek mamalarında 3 gr. Protein,  büyüklerin kullandığında ise, 30 gr. WHEY  yani saf protein  bulunur.  Yüksek  proteinler peynir altı suyundan yapılır, suyun altına protein yığılır  o toz haline getirilir bu  doğal yollardan elde edilen bir proteindir ve doping değildir. Dışardan  alamadığı  amino asit ve BCAA  protein  grubu da bunun içine girer ve  almamız gereken takviyelerdir. BCAA olarak bilinen dallı zincirli amino asit destekleri; valin, izolösin ve lösindden oluşan, yağsız kas kütlesini ve performansını arttırmak isteyen sporcular tarafından sıklıkla kullanılan gıda takviyeleridir.

Sentetik dopingler  enjeksiyon ve oral  anabolik  ilaçlar olarak  ikiye ayrılır. Ağızdan hap  ve iğne olarak vurulan ilaçlardır. Bunların özü sentetik testosterondur  ve kasın gelişmesi için ihtiyaç duyulur. Sağlıklı bir erkeğin günlük  alması gereken 50-70 mg iken kas yapmak isteyen bir erkek çok daha fazla alır.İnsan vücudunda 700 kadar kas vardır ve  antrenman yaparken kaslar önce parçalayıp sonra  yenilenir bu aşamada  vücut yapmak isteyenler sentetik dopinglere başvurur.

Vücudumuz kemik ve kaslardan oluşur. Temel kaslarımız

GOGUS(CHEST/PECS :Upper, Middle, Lower)

SIRT(BACK :Traps, Lats, Middle-back, Lower-back

OMUZ(SHOULDERS/DELTS :Front, Middle, Rear)

KOLLAR(ARMS :Biceps, Triceps)

KARIN(ABS :Upper Abs, Lower Abs, Obliques)

KALCA(GLUTES)

BACAKLAR(LEGS: Quads, Hams)

BALDIR(CALVES)

Şeklinde sıralanabilir, hepside ayrı hareketlerle güçlendirilmektedir.

Genel kaslarımız  antrenman yapınca bir tık deforme oluyor,  yıpranan kasa  vücudumuz,tekrar beni yıpratırsın bu yüzden onarma ihtiyacı hissediyorum der ve bu da proetinle sağlanır bu yüzden takviyeler alınabilir. Kas kendini yenilemek için testosterona ihtiyaç duyar. Bu yüzden erkekler daha kaslıdır kadınla erkek arasındaki testosteron oranı 10 da 1dir. 3 ayda kendi testosteron dengesiyle  doğal olarak yapılan bir vücut doğal ortalama 70 kadar üretir, yetmeyeceği düşünülerek  dışarıdan 500-1000 testosteron alanlar vardır. Genellikle oyuncular bir diziye hazırlanırken vücut yapması gerekirse 3 ayda bu yöntemle  kendilerini dopingleyerek istediği şekle gelirler, ama bu geçici bir durumdur bunu unutmamamız gerekir.

Doping cezası alan sporcular duyarız bunun sebebi de aslında bundan ibarettir, yani  dışarıdan yüklediği  sentetik testosterondir.

Astım için  kullanılan nefes açıcılar, kanser ilaçları, yenilemeyi hızlandıran  ilaçlar,birden vücut ısısını yükselten termolojik ilaçlar  Teraflu gibi  mesela  4 tane içersen doping olarak değerlendirilir. Profesyonel sporcular müsabaka öncesi Nurofen bile içemezler. Amfetamin  grubu olduğu için doping sayılır.

Testosteron ve östrojen seviyeleri  yediklerimiz içtiklerimizden dolayı günümüzde çok değişti, hatta bu yüzden erkeklerde meme kanseri sıkça görünmeye başladı. Özellikle ambalajlı gıda katkı maddeleri fizyolojimizi bozuyor. Dışardan yüklenen  dopinglerle,  testosteron gelişimi bir anda hızlandırırsın, 1 senede  yapılacak vücudu 3 ayda yapabilirsin, bu bir yoldur. Yağ oranı hızlıca düşer, bu keskin hatlı güzel vücutlu bodybuildingciler  gibi çok yüksek kas kütlesine sahip olabilirsin, çok ciddi ama sağlıklı  bir beslenme düzeniyle yaşarsın vücudun zımba gibi olur ama bu dopingleyerek olur.

Anabolik uyarıcılar, uyuşturucular, doping içeren maddeler kısa vadede  vücuda çok iyi gelse de uzun vadede vücudu bitirir. Alkolik biri ilk 5 yıl hiç anlaşılmaz, ama sonra suratı kızarmaya, şekli değişmeye başlar, karaciğeri tükenir, böbrek işlemez hale gelir çünkü vücut tepki verir ve çöker, aynı şekilde uyarıcılar ve uyuşturucular da aynı sonuçlara yol açar.

Doping bir tercih durumdur,  mesela  oyunculara  yapma diyemezsin bir role hazırlanması ve zamanı kısıtlı olduğundan yapar sonra bırakır.Profesyonel   sporcudur küçük yaştadır belli bir seviyeye gelmek istemektedir yapar.  Anadol ile Ferrari yarışamayağı için, Türk sporunu belli bir seviyeye taşımak istiyorsak basic kullanımlarla işi bilen eğitmen ve hocalarla ve doktorlarla yapmalıyız. Olimpiyat sporcusu yetiştirmeliyiz, her konunu uzmanıyla bu mantıkla çalışmalıyız.

Sedanter insanları konuşalım mesela çok kiloludur, mutsuzdur, kendini bir doktor yardımıyla ve sporla dopingleyebilir, psikolojik olarak kendini iyi hissedebilir ama bunun da  en büyük riski bağımlılıktır.

Bana göre hayat komple bir dengedir. Vücudun dengesiyle de oynamak iyi gelmediği için biraz sabırlı olun, doping işine karışmadan, dışarıdan besin takviyesi bile almadan kendi otokontrolünle sağlıklı beslenmeyi yaşamına adapte edip, antrenman rutinini belirleyerek belki 1yılda ama mutlaka düzgün bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bilgiye ulaşmak çok kolay ama doğru biliye ulaşmak çok zor günümüzde tam bir bilgi kirliliği var. Dergilerde çıkan doping kullanmış insanlar kadar form tutamayız, ama ömür boyunca her yaşta ona göre bir form sağlayabiliriz.

 Yumurta mesela, günde 10 tane yiyen var, bir tanesinde 8 gr protein var yani 80 gram aldın vücuda,  normal bir vücudun bu alınan proteini yakması max  20 gr, sen 80 gr alırsan ne kadarını kullanabilirsin ki,  bir oturuşta 5 tane ıslak hamburgerde yiyebilirsin  ona göre vücut 1.5 saat sindirim zamanında  alabildiğini alır gerisi dışarı atılır, yoksa şişmanlıktan ölürüz Aynı mantıkla 10 tane yumurta yemenin alemi yoktur.

Doping 2. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından kullanılmıştır. Alman askerleri üstünde çok fazla deney yaparak testosteron  sentezlemeyi başarıyorlar, Alman askerlerinin uzun süre savaşmalarının  sebebi dopinglerdir. Dopingli bir asker 5 gün savaşabiliyordu.  sonrasında üretilmesinin amacı eliminasyon olunca dengenin eksikliklerini tamamlamak üzere oraya çıkarıldı. Sağlık için üretilen dopingler zamanla kötü amaçlı olarak da  kullanıldı, basic olarak doping yapmak tabiî ki  bir tercihtir.

Biz ne yapmalıyız? Haftada en az 3 gün  spor yapıp, sağlıklı beslenip ve dopingten  uzak kalacağız , 6 ayda bir check-up larımızı yaptırıp gerekirse doktor kontrolünde vitamin, mineral  alarak iyi bir hayat geçirmeye  çalışacağız.

%d blogcu bunu beğendi: