Saç Ekiminde Kök Hücre Dönemi

Hasar gören dokuları onarmak ve ölen hücrelerin yerine yenilerini yapmakla görevli olan kök hücreler sağlığın birçok alanında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Son zamanlarda geliştirilerek oldukça popülerleşen kök hücre tedavisi artık saç dökülmesi olan hastalar için de bir tedavi yöntemi haline geldi. Saç köklerindeki cansızlaşma, incelme, güç kaybı ve dökülmenin önlenmesi için uygulanan bir yöntem olan kök hücre tedavisi diğer yöntemlere göre birçok avantajıyla öne çıkıyor. Saç Ekimi Medikal Direktörü İbrahim Çevik, bu noktada konu hakkında tüm merak edilenleri anlatarak kök hücre tedavisinin detaylarını paylaştı.

Saçta kök hücre tedavisinin avantajları nelerdir?

Erkek veya kadın birçok kişi için günümüzde depresyona varan sıkıntılara yaratan saç dökülmesine karşın teknoloji ile paralel olarak yeni ve etkili yöntemler ortaya çıktı. Saç ekimi tekniği de bu gelişmelerden nasibini alarak kök hücre tedavisi ile çığır açtı. Saç folliküllerini uyarmak ve yeniden canlandırmak için cerrahi dışı bir terapi olan kök hücre tedavisi folikülün ortasında bulunan kök hücrelerin teminini sağlayarak saç hücrelerinin çoğalmasına yardımcı oluyor. Çünkü insan saçları, kafa derisinde bulunan foliküllerden dışarıya doğru büyüdüğünden, hasar görmüş veya ölü foliküller yeni saçların büyümesini engelliyor. Bu noktada saç derisine enjekte edilerek yeni foliküllerin büyümesine ve de böylelikle yeni saçların oluşmasına destek olan kök hücre tedavisi saçları dökülenler için önemli bir umut olmuş durumda.

Sadece saç dökülmesine karşı savaşmakla kalmayıp aynı zamanda saçın kalitesini ve dokusunu da geliştiren kök hücre tedavisi herhangi bir yan etkisi olmaması yoktur ve güvenlidir. Sebebi ise saça uygulanan kök hücrenin hastanın kendi dokusundan elde edilmesi açısından saça herhangi bir doğal olmayan, kimyasal maddenin enjekte edilmeye gerek kalmamasıdır. Ekim süreci gerçekleştikten sonra hasta kök hücrenin avantajlarını anında görebilmektedir. Örneğin; yara iyileşmesi diğer yöntemlere göre oldukça hızlı gerçekleşir ve ekilen saçların tutunma oranı da çok daha yüksek olur. Ekilen saçlar uzadığında ise daha gür, daha sağlıklı ve en önemlisi de en doğal görüntüyü sağlar. Ayrıca saça kök hücre tedavisi tek başına saç köklerini güçlendirip dökülmesini engellemek için yapılabileceği gibi, saç ekimi işleminden sonra ekilen saç köklerinin güçlenip hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması için de yapılabilmesi açısından da avantaj sağlıyor. Henüz saç dökülmesi yaşanmamış alandaki saç köklerinin beslenmesi sağlanarak saçlar güçlendirilmiş ve daha sağlıklı hale getirilmiş olur.

Saçta kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Kök hücre destekli organik saç ekim tekniği ile saç ekimi hem hasta açısından hem de uygulamayı yapan doktor açısından çok daha kolay ve konforlu bir hale gelir. Kök hücre ile beslenen saç derisine ekim yapılan saçların tutunması ve beslenmesi desteklenmiş olur ve böylece ekim işlemi daha verimli hale gelir.

Saça kök hücre tedavisi işleminin ilk aşaması, plastik cerrahın kişinin karın veya sırt bölgesinden alınan yağ hücreleri işlemden geçirilerek kök hücreler ayrıştırılır. Daha sonra bu kök hücreler ekim yapılacak bölgeye enjekte edilir. Üzerine de normal saç ekim plan ve programı devam eder.

Saçta kök hücre tedavisi için kimler uygundur?

Saçlarını canlandırmak ve güçlendirmek isteyen, 18 yaşından büyük herkes cinsiyet fark etmeksizin bu tedaviyi yaptırabilir. Sadece erkekler bu durumdan muzdarip gibi bilinse ve algılansa da, özellikle son dönemde kadınlar da saçlarının cılızlaştığından, parlaklığını yitirdiğinden ve aşırı bir şekilde dökülme sorunu yaşıyor. Bu noktada hem dökülen saçların yerine hem de dökülmeyi engellemede etkili olan bu yöntem, bu tür sorunları olan herkes için başarılı sonuçlar verebiliyor.

Kök hücre tedavisinin ve iyileşmenin süresi ne kadardır?

Kök hücre tedavisine başlamadan önce işlem için gerekli olan yağın kişiden alınması ortalama 20 dakika sürer. Alınan yağların laboratuvar ortamında kök hücrelerine ayrılması ve zenginleştirilmesi ise yaklaşık 1 saat sürer. Ayrıştırılan bu köklerinin kişinin saç derisine enjekte edilmesi ise yalnızca 10 dakikadır. Kök hücre ile saç tedavisi işlemi toplamda 1 ila 1,5 saat içerisinde tamamlanmış olur.

Kök hücre ile saç tedavisi işlemi için tek seans yeterlidir. Kök hücre tedavisi sırasında saça gerekli olan vitamin ve minerallerin tümü enjekte edildiğinden, ikinci bir seansa gerek yoktur. İşlem sonrası herhangi bir özel bakım gerekmediğinden günlük hayata hemen dönebilmek mümkündür. Saça kök hücre tedavisinden yaklaşık 3 ay sonra kök hücreler çalışmaya başlar. Tedavinin etkisini tam olarak göstermesi 8 ayı bulabilir. Kök hücreler kendilerini düzenli olarak yenileyip onardıkları için saç kökleri de düzenli olarak onarılacaktır.

Saç Ekimi Medikal Direktörü

İbrahim ÇEVİK

%d blogcu bunu beğendi: