Kaykaya Daha Yakından

Bugün Dünya Kaykay Günü. Kaykaya daha yakından bakmanın tam zamanı!

Kaykay Sporu Nedir?

Spora ismini veren kaykay, spor esnasında kullanılan aletin adıdır. Genel olarak tekerleklere sahip tahta bir yüzey üzerinde tek ayakla hareket edilmesi prensibine dayanır.

Yeni Başlayanlar İçin Kaykay

Kaykay, rüzgarsız günlerde sörf yapamayan sporcuların eğlenmek amacıyla tekerler üzerine tahta parçaları koyması ile ilk olarak 1970’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkmıştır. Skateboard olarak da bilinen bu spor genel olarak sokak kültürü ile özdeşleşmiştir.

Dengede durarak akrobatik hareketlerde bulunmak kaykayın temelini oluşturur. Farklı türleri bulunan kaykayı seçerken sporcular genellikle nasıl hareketler yapmak istediklerini düşünür. İleri-geri hareketlerle başlayan kaykay sporunda ilerleyen zamanlarda çok daha zorlayıcı-akrobatik hareketler yapılabilir.

Kaykay Nasıl Yapılır?

İlk defa kaykay yapacaklar öncelikle teker üzerinde dengede durmayı öğrenmelidir; çim ya da halı üzerinde antrenman yapılabilir. Sporcular, herhangi bir yerden destek almadan kaykayın üzerinde dengede durduktan sonra hareket etmeye geçebilir.

Sağ ya da sol ayak yerde olacak şekilde kaykaya hız verilmesi gerekir. Sol ayağın kaykay üzerinde olduğu pozisyon regular, sağ ayağın kaykayda olduğu pozisyon ise goofy olarak adlandırılır. Bunun ardından hafif eğimli bir alanda iniş denemeleri yapabilirsiniz. Kaykayın ön tarafına basılarak dönüş hareketleri de çalışılabilir. Kaykay üzerinde hız kazanan sporcular akrobatik hareketlere geçebilir. Serbest stil, flip, slide ve grind hareketler bu akrobatik hareketlerden bazılarıdır. Hareketleri görebilmek için özellikle yeni başlayanlar 3D kaykay oyunlarına da bakabilir.

Kaykay sporu amatörler için fazla tehlike barındırmasa da akrobatik hareketler yapan profesyoneller için bir miktar tehlike içerir. Atlama ve zıplama gibi hareketler sırasında düşme ve yaralanmalar görülebilir. Bu nedenle kask ve diğer koruyucu ekipmanların kullanılması tavsiye edilir.

EDİTÖR : NAYMAN BATIMOR

%d blogcu bunu beğendi: