Hedefe Doğru Tam Gaz: Cem Bölükbaşı

 

Türkiye’yi Formula 1’de temsil eden ilk pilot olma hayaliyle yola çıkan Cem Bölükbaşı, elde ettiği her başarıyla bu hedefe biraz daha yaklaşıyor. Hız tutkusunu çok küçük yaşlarda keşfeden milli sporcu, önüne koyduğu hedefler ne kadar büyük ve zor olursa o kadar motive olduğunu söylüyor.

 

9 Şubat 1998 tarihinde doğan Cem Bölükbaşı, henüz 6 yaşındayken hız tutkusunu fark eden babası tarafından motokros pistine götürülür. 5 yaşında motokros yarışmalarına katılmaya başlar ve 6 yaşında Türkiye şampiyonu olur. O yıl, karting yarışlarında da dereceler elde eden Bölükbaşı daha o yaştan gelecekte başarılı bir yarışçı olacağının sinyallerini verir.

Araba yarışlarının da sanal ortama taşındığı günümüz teknolojisini de yakından takip eder. Araba yarışı simülasyonları arttıkça espora da ilgisi artar ve pistlerdeki deneyimlerini espora taşıyarak birçok başarı elde eder.

Cem Bölükbaşı I-Racing ‘de 80.000 kişi içerisinden ilk 35’e girince dikkatleri üzerine çeker. World’s Fastest Gamer Şampiyonası’na katılır. F1 Esports’da 70.000 kişi arasından ilk yirmiye kalan genç sporcu Fernando Alonso takımına seçilir. 2017’de Abu Dhabi’de dünya beşincisi, 2018’de Red Bull Toro Rosso Takımı ile dünya ikincisi olur.

Borusan Otomotiv Motorsport’un desteği ile ilk uluslararası yarışına katılan Cem Bölükbaşı, “Simülasyona başlamamdaki önemli hedeflerden biri olan gerçek pistlere dönmem için bu fırsat çok değerli.” açıklamasında bulunur. 4 Haziran 2019’da gerçek piste çıkan Cem Bölükbaşı klasmanındaki sıralamada 3. ve yarışta da 5. olarak parlak bir pilot olacağını kanıtlar.

1 Temmuz 2019’da uluslararası ikinci gerçek yarışına katılır.

Bilgisayar koltuğundan Formula 1 pilotluğuna!

Almanya’da Hockenheimring pistinde ilk formula yarışına çıkan Cem kendi hayalini gerçekleştirir. Espordan Formula 1 yarışlarına gelişerek devam eden kariyeri esporda kazandığı dünya şampiyonluklarının ardından son iki sezondur profesyonel yarış pilotu olarak gerçek pistlerde yarışan 2021’e hızlı bir girişle güçlenerek devam ediyor. Bölükbaşı, toplamda 15 yarış üzerinden gerçekleştirilen Formula 3 Asya serisine katılarak, kariyerinin ilk tam sezon Formula şampiyonasını tamamlama hedefinde ilerliyor.

EDİTÖR : NAYMAN BATIMOR – HAMİYET AKTAŞ

%d blogcu bunu beğendi: