Güne Çok Daha İyi Başla

“Her sabah tekrar doğarız. Bugün yaptığımız en önemli şey.” der Buda. Sabahları uyanmak ve güne güzel başlamak her zaman mümkün olmayabilir. Şehir hayatının stresi, kalabalık ve yoğun iş ya da okul hayatı, rutinleşen günler, zaman zaman sabah uyanmanı zorlaştırabilir. Gün doğduğunda, hayatta olmanın ne kadar değerli bir ayrıcalık olduğunu düşün ve güne iyi başlamak için bu 10 öneriyi değerlendirmeyi unutma! 

1-Kalkar Kalkmaz Duş Al

Güne başlarken ılık bir duş almak, tüm hücrelerinin canlanmasına ve kendini ferah hissetmene yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırabilir, uyku mahmurluğunu üzerinden kolayca atabilirsin.

2. Kahvaltı İle Kendini Ödüllendir

Güne yulaf ezmesi veya fıstık ezmeli tost gibi öğle yemeğine kadar seni tutabilecek besleyici bir kompleks karbonhidrat ve protein karışımı ile başlayabilirsin. Yanında bir bardak portakal suyu ile enerjini katlayabilirsin. 1 fincan da kahve içerek uykuyu bünyenden tamamen uzaklaştırabilirsin.

 

3. Biraz Temiz Hava Al

Eğer iş yerin yakın ve hava da müsaitse işe yürüyerek gitmeyi deneyebilirsin ya da otobüsten bir durak önce inebilirsin. Sadece beş on dakika bahçede ya da parkta zaman geçirmen bile güne daha keyifli başlamanın anahtarı olabilir. Kalkar kalkmaz egzersiz için yürüyüşe ya da koşmaya gidebilirsin.

 

4. Doğanın Sesini Dinle

Sabah kalkar kalkmaz pencereni aç ve temiz hava ile birlikte doğanın sesini odana al. Kuş cıvıltıları ya da akan su seslerinin yer aldığı kaydedilmiş doğa seslerini dinleyebilirsin. Çalar saatinin alarmını doğa seslerinde ayarlayabilirsin.

 

5. Meditasyon Yap

Hem fiziksel olarak enerji verici hem de zihinsel olarak sakinleştirici meditasyon duruşları ile kaslarını rahatlatabilir, zihnini ve ruhunu dinlendirebilirsin. Sadece 15 dakikalık bir meditasyon günün geri kalanında yanında taşıyacağın bir huzur hissi yaratabilir. Evde yapabileceğin yoga hareketlerine de göz atmak isteyebilirsin.

 

NAYMAN BATIMOR

%d blogcu bunu beğendi: