DİJİTAL DETOKS

DİJİTAL DETOKS
Cep telefonunuz olmadan ne kadar yaşayabilirsiniz? En son ne zaman bildirimlerinize bakmadan, kesintisiz bir saat kitap okuyabildiniz? Belki bu cümleleri okurken bile üç defa telefonunuzun yanan ışığını kontrol ettiniz. Bilgisayarınızı açmadan günü bitirebiliyor musunuz? Muhtemelen, artık gazetenizi bile bilgisayar ekranından takip etmeye başladınız. Teknoloji, sosyal medya, bildirimler, yanıp sönen ışıklar, topluluk içinde bile telefondan kalkmayan başlar… Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaktan bir adım öteye gitmiş ve bizi bağımlı bireyler yapmış olabilir mi?

Uyku Düzeni
Çoğumuz uygulama konusunda sıkıntı çekse de, uyurken cep telefonunu uzakta tutmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ama hala, sabahları bizi uyandıran alarmımız için bile cep telefonlarımızdan yardım alıyoruz. Çalar saat kültürünü, bir sonraki nesil hiç bilmeyecek belki. Gece uyumadan önce, sosyal medya başında harcanan zamandan bahsetmiyoruz bile. Belki de işe, geceleri telefonu yan odaya koyup çalar saatimizi kurarak başlayabiliriz. Kesintisiz ve verimli uyku uyumak, sabahları zinde uyanmak; zamanla teknoloji bağımlılığının önüne geçebilir belki de. Ne dersiniz?

Gündelik Stres
İş hayatı, gündelik yaşam, yerine getirmek zorunda olduğumuz rutinler bizi teknolojiye mecbur kılıyor olabilir. Fakat bunların dışında kalan, kendimize ayırdığımız kısa bir zamanda teknoloji detoksu yapmak, günlük hayatın stresinden sıyrılmamıza yardımcı olacak; günde yalnızca bir saat, telefonu ve kulaklıkları evde bırakarak yürüyüşe çıkmak, doğadaki gerçek sesleri duymak; bizlere yeniden, yaşadığımızı hissettirecektir.

 

Minimal Yaşam
En son ne zaman sadece anı olsun diye fotoğraf çektirdiniz? Ne zaman yediğiniz yemeği, gittiğiniz restoranı, giydiğiniz kıyafeti; sosyal medyada paylaşacağınızı düşünmeden, sadece onu istediğiniz için seçtiniz? Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak ve durum güncellemek; ne zamandır günlük hayatımızı, anı yaşamamızı baltalar oldu? İtiraf ediyoruz; o hızlı geçişi hepimiz kaçırdık! Şimdi kimseden sosyal medya hesaplarını kapatıp gitmesini beklemiyoruz tabii ki. Ama onlar olmadan da yaşayabileceğinizi kendinize kanıtlamak, bir süre de olsa uzak kalmak istemez misiniz?

Gerçek Sosyallik
Ve sosyal medya ve teknoloji bağımlığının, sevdiklerimizle geçireceğimiz zamandan çalıyor oluşu; belki de en önemlisi… Yapay bir platformda yakalanan sosyallik, gerçek sosyalliğin önüne geçebiliyorsa; gerçekten bir detoksa ihtiyacımız var demektir. Bulunduğunuz masada, telefonu ilk elinden bırakıp sohbet açan kişi olun. Geri dönüşleri görünce çok mutlu olacaksınız.

 

%d blogcu bunu beğendi: