Pandemi Sonrası Erkeklerde Estetik Trendi

Pandemi sürecinde özellikle karantinada hepimiz kendimizi ve vücudumuzu daha yakından keşfettik. Bunun sonucunda da estetik operasyonlara olan ilgi haliyle arttı. Medikal Direktör İbrahim Çevik, erkeklerin en çok hangi operasyonları neden tercih ettiği hakkında bilgiler aktardı.

Sanılanın aksine günümüzde yalnızca kadınlar değil, gün geçtikçe yükselen sayılarda erkekler de estetik operasyonlara başvurmaktadır. Çünkü dış görünümü ile ilgili kaygılar cinsiyetten bağımsız olarak yaşanabilmektedir. Aynaya baktığımıza gördüğümüz görüntüden memnun olmamız kendimizi daha çok sevmemizi sağlarken, beğenilme hissinin tetiklediği özgüven ile iş yaşamında, sosyal ortamlarda ve ilişkilerimizde de daha mutlu bireylere dönüşüyoruz.  Özellikle pandemi süreciyle beraber içinde bulunduğumuz normalleşme döneminde erkekler arasında en popüler işlemler ise saç ekimi, mezoterapi uygulamaları ve PRP olarak öne çıkmaktadır.

Saç ekimi her zamanki gibi zirvenin sahibi

Saç ekimi konusu her zaman erkeklerin estetik tercihlerinde başı çekmektedir. Çünkü erkekler için saçlar en önemli aksesuar olarak düşünülebilir. Sağlıklı ve gür saçlar genç ve karizmatik görünmenin en büyük yardımcılarıdır. Bu noktada gelişen teknolojiyle beraber çok daha başarılı ve hızlı iyileşme gösteren yöntemler gelişmiştir.

Bunlardan dünyada ve ülkemizde uygulanan son saç ekimi tekniği olan Gold FUE tekniğiyle hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar elde edilebilmektedir. Tüm saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerin saçsız olan bölgeye transferi gerçekleştirilirken, FUT yönteminden farklı olarak greftler doğrudan derinin kök seviyesinden tek tek çıkarılır. Neşterin kullanılmadığı bu yöntemde dikiş atılmaz ve bundan ötürü de köklerin alındığı bölgede gözle görülür bir iz kalmaz. Hastaya hiçbir komplikasyon oluşturmadan, günlük yaşamından alıkoymadan saçsızlık sorunu yaşayanları yeniden saçlarına kavuşturur.

Bir diğer yeni ve gelişmiş yöntem ise DHI saç ekimi operasyonudur. Tamamen kesisiz, izsiz ve dikişsiz yapılmasından ötürü en çok tercih edilen saç ekimi yöntemleri arasında olan bu teknikle saç köklerine herhangi bir zarar gelmez. Choi kalem tekniği uygulanarak alınan saç kökleri teker teker ve olabildiğince sık olacak şekilde yerleştirilir. Bu nedenle DHI saç ekimi tekniği ile yapılan saç tasarımlarında en doğal ve en başarılı sonucu sağlar. Ayrıca herhangi bir kanal açma, kesi ve dikiş işlemi olmadığından günlük yaşantınıza en kısa sürede dönülebilmektedir.

PRP ile içten gelen gençleşme

Estetik cerrahi operasyonlarına gerek duymayanlar ya da düzeltmek istedikleri estetik sorunlar için ameliyat yapılmasına gerek görülmeyen erkekler PRP gibi medikal estetik uygulamalarına da son dönemde sıklıkla başvurabiliyor. Böylece kırışıklıklarını azaltıp genç bir görünüm elde eden ve yaşlanma süreçlerini yavaşlatan erkekler, normalleşme sürecinde daha da morallenerek özgüven tazeliyorlar. Peki nedir PRP yöntemi?

Birçok rahatsızlığın tedavisi için de kullanılan PRP, bir kök hücre uygulamasıdır. Bu teknik saç köklerindeki cansızlaşma, incelme, güç kaybı ve dökülmenin önlenmesi için de kullanılabilirken, cilt gençleştirmede de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Genellikle yüz, el, kol, iç bacak, boyun ve dekolte bölgesi gibi bölgelere uygulanan PRP ile kök hücre tedavisi, eklemlerin kıkırdak iyileşmesini sağlamak, bel ve boyun fıtığı hastalıklarında doku onarımını arttırmak, tendon rahatsızlıkları, kas yırtıklarının tedavisi, bağ doku yırtıklarında ve diz ve ayak bileği gibi bağların dönmesi sonucu oluşan yırtıkların onarımında kullanılmaktadır.

Mezoterapi ile yenilenme

Genel anlamı itibarı ile cilt için yararlı olan vitaminler, aminoasitler, enzimler ve minerallerin bir araya gelmesiyle oluşan solüsyonun, derinin yani cildin orta tabakasına enjekte edilmesi olarak özetleyebileceğimiz mezoterapi, pek çok noktada kullanılabilirken, erkekler açısından en çok saç ve yüz için tercih edilmektedir. Tüm dünya tarafından benimsenmiş olan bu yöntem, iyileştirici, yenileyici ve canlandırıcı etkilere sahiptir. Mezoterapi ağız yoluyla ya da kasa enjekte edilen ilaçlar gibi olmadığından ve ilgili alana direkt olarak etki sağlayacağından, diğer yöntemlere nazaran oldukça faydalı olmaktadır.

Genetik faktörlerin ve çevresel etkenlerin olumsuz sonuçları olarak zamanla dökülerek hacmini ve canlılığını yitirmeye başlayan saçlar için uygulanan mezoterapide, saç kökü için gerekli olan mineral ve vitaminler saç köküne enjekte edilir. Böylelikle saç köklerinin beslenmesi sağlanarak saçların canlılığının geri kazanılmasına yardımcı olunurken, mevcut saç dökülmelerinde de iyileşme elde edilmektedir.

Yüz mezoterapisinde ise yaşla birlikte ortaya çıkan kırışıklıkların miktarı azaltılarak ilerlemesinin geciktirilmesi hedeflenir. Mezolift adı da verilen yüz mezoterapisi ile bu etkiler en aza indirgenebilmektedir. Bu uygulamada en önemli noktalardan biri zamanlamadır.  Kırışıklık meydana gelmeden yapılan düzenli mezoterapi, çok daha başarılı ve yapıcı sonuçlar elde edilmesine neden olmaktadır.

Medikal Direktör İbrahim Çevik

%d blogcu bunu beğendi: