MAYIS AYI KAPAK YILDIZIMIZ FEYYAZ DUMAN!

FEYYAZ DUMAN
Başarılı oyunculuğu, karizmatik tavırları, kendine has tarzı ile “Kadın” dizisindeki performansıyla dikkatleri üzerine çeken, şimdilerde ise pandemi nedeniyle ara verilen ve yeni bölümlerini merakla beklediğimiz “Baraj” dizisinin başrol oyuncusu Feyyaz Duman; tüm samimiyetiyle bu ay beMAN kapak yıldızımız!

Röportaj Cansu Bayrak

Nasıl başladı oyunculuk maceran?
Oyunculuk eğitimime 1994 yılında İstanbul’da özel bir kültür kurumunda başladım. Tiyatronun yanında halk dansları ve müzik dersleri de alıyordum. 1996 yılında okul eğitimimle birlikte profesyonel olarak sadece oyunculuk eğitimi almaya devam ettim. Bu süre zarfında yurtiçi ve yurtdışı birçok oyunda yer aldım.

New York’ta 5 yıl oyunculuk eğitimi almışsın. Kariyerine Amerika’da devam etmeyi hiç düşündün mü?
New York’a üniversite eğitiminden sonra 2007 yılında yüksek lisans amacıyla gittim. Fakat dil bilmediğim için öncelikli olarak dil eğitimi aldım. Daha sonra dil eğitimi ile birlikte oyunculuk eğitimi almaya başladım. Bu süre zarfında okulun tiyatro oyunlarında da yer aldım. Yüksek lisans eğitimi amacıyla yurtdışına gittiğim için orada kalma gibi bir amacım hiç olmadı.

2011 yılında Fransa’da çekilen “Si Tu Meurs, Je Te Tue” filmi ilk sinema tecrüben mi?
Hayır. İlk sinema deneyimim 1999 yılında Hüseyin Karabey’in yönettiği Boran isimli kısa film idi. İlk uzun metrajlı ve başrol filmim ise 2000 yılında Kazım Öz’ün “Fotoğraf” isimli uzun metraj filmidir.

Filmin seyirci tarafından geri dönüşü o yıllarda nasıl olmuştu?

Fransa ortak yapımı olan “My Sweet Pepperland” filminde de oynamıştım. İki filmde Fransa da epey gişe yapmıştı özellikle “My Sweet Pepperland”. Çünkü Fransa’da çok ciddi bir festival filmleri seyircisi var. 2015 yılında Fransa’da bir film festivaline “Annemin Şarkısı” filmiyle gittiğimde birçok seyirci beni o filmlerden tanımışlardı.

Üç yıl ekranlarda kalmayı başaran ve Türk Televizyon tarihinde bitmesi istenilmeyen yapımlar arasına giren “Kadın” dizisinde ki rolünle çok sevildin. Nasıl bir maceraydı? Hayatına neler kattı, neler değişti?
Kadın aslında benim televizyondaki ikinci dizi projem. Daha önce “İçerde” dizisinde 7 bölüm oynamıştım. Fakat dediğiniz gibi seyirci sevdiği rol ile sizi hayatına dahil ediyor. Tanınmamı sağlayan ve hem dizi olarak hem de karakter olarak çok sevilen bir yapım oldu benim için. Kültürel ve sanatsal olarak televizyon insanlara popüler bir dünya sunuyor. İçerisinde yer alan herkes de bu dünyanın bir parçası olup gözle görünür hale geliyor.

Kadın dizisiyle dostluk kurduğun ve hala görüştüğün oyuncular var mı?
Tabii ki. 3 yıl çok uzun bir süre ve bu süre zarfında tüm oyuncu arkadaşlarımla bir aile gibi olduk. Gerek oyunculuk olarak gerekse de yol arkadaşlığı olarak hepsi saygı duyduğum ve hep, çok sevdiğim dostlarım olarak kalacaklar. Hepsiyle hala iletişim halindeyim.
Şimdilerde ise başrollerini Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın paylaştığı 1977 yapımı Baraj filminin “Baraj” dizisi versiyonuyla ekranlardasın.

 

Devamı ve daha fazlası beMAN’de!

beMAN Dergilik uygulamasında.

%d blogcu bunu beğendi: