“YABANİ – UNTAMED”

 Fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş’ın 8. kişisel fotoğraf sergisi “Yabani – Untamed” 18 Eylül – 29 Eylül 2018 tarihleri arasında FMV Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşuyor.

 Modern hayatın dünya ve insan yaşamına verdiği en büyük hasarlardan biri, doğanın kendini yenileme yetisini giderek kaybetmeye başlamasıdır herhalde. 

Hızla betonlaşan günlük yaşantımız, doğal olana giderek yabancılaşan, insan elinden çıkmamış neredeyse hiçbir güzelliğe rastlamamış kuşakların yetişmesine yol açıyor.

 İnsanoğlunun müdahalesiyle soyu tükenen türler, çevre kirliliğinin yarattığı kaosa teslim olan canlıların felakete sürüklenen yaşamları son kertede insan soyunu da büyük bir tehdit altında bırakacak kuşkusuz. 

Kalan son “Yabani” alanları korumak, artık tüm insanlığın doğaya borcu ve toplumsal bir sorumluluk halini almak zorunda.  Yine de yeryüzündeki henüz “el değmemiş”, bakir alanların varlığı, geleceğe dair umutların yeşermesini sağlıyor. 

Fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş, Türkiye’nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz sahillerinde, insan müdahalesi olmayan doğal alanları paramotoruyla uçarak havadan fotoğrafladı. 

Toprakla suyun birleştiği bu geniş alanlar ya koruma altında ya da kendi haline bırakılmış durumda. İnsan nüfusu ve hırsının etkisiyle sürekli yok olma tehdidi altındalar. Tabiatın rahat bırakıldığı zaman oluşturduğu doğal zenginlik, Kabaş’ın yeni fotoğraf serisinin malzemesi oldu.

%d blogcu bunu beğendi: