UĞUR ÇETİN’DEN ŞOK DİYETLERİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

UĞUR ÇETİN

FACTORY ATHLECTİC

Bu ay herkesin  çok merak ettiği, sık sık sorulan şok diyetler üzerine bilgiler vereceğiz. Diyetlerin doğruları ve yanlışlarının yanı sıra önerilerimizle birlikte en kolay uygulama yöntemleriyle anlatacağız.

ŞOK DİYETLERİN  AVANTAJ  VE DEZAVANTAJLARI

Sok diyetlerde hızlı bir şekilde kilo vermek için 3 öğün yemek yiyenler 1 öğüne düşürürler hatta abartıp suyu da keserler. Detox kamplarına gidip birkaç gün veya 1 hafta sadece sıvı beslenip vücutlarını şoka uğratıp hızlıca 3 kilo 5 kilo hatta 10 kilo verebilirler. Bu bir yöntemdir. Ama bu Dünya Sağlık Örgütü açıklamasına göre doğru değildir.  Yapmamız gereken çok basit ve kolay bir uygulamadır. Ayda 1 gün iç organlarımızı dinlendirmek için sıvı beslenme önerilir, bu yöntem en akılcı ve doğru yöntemdir.  Detox değimiz aslında  bu şekilde olmalıdır. Katı gıda almadan 1 gün boyunca  ayda 1 kez vücudumuz   rahat etsin diye önerilebilir.  1 gün fazlası önerilmemektedir, doğrusu da budur zaten.

Şok Diyet Yapmanın Avantajları

Kas ve yağ hücrelerinin büyük kısmı sudan oluşuyor, yani vücudumuz   komple kemik ve sudan oluşuyor.  Yediğimiz besinler özellikle basit şeker tüketimi, yağ tüketimi vücutta su tutuyor, biz buna kısaca ödem  diyoruz. Kişiler, birkaç gün çok kötü besleniyor birden  3 kilo alıyor ve ben çok ödem yaptım diyor, işin aslı öyle değil.  Kadınlar periyot dönemlerinde çok su tutabilirler ve şişkinlik hissederler.  Ayda 1 gün şok diyet yapıp vücudumuzdaki ödemi aza indirmek mümkün. Bu bir avantajdır.  En sağlıklı olanı günde tek ögün öğlen 14.00 gibi katı gıda bir öğün almak bu da sağlıklı ızgara -sebze seklinde olabilir, diğer öğünleri sıvı ile geçerek 1 gün uygulama yapabiliriz. Ödem atarız ama tek gün sabah ve akşam doğru nabızla 50 dakika kardiyo yapmamız şartıyla. Hızlıca ödem atarız ve o gün kendimiz ve vücudumuz   için güzel bir şey yapmış olmanın mutluluğunu yaşarız.

Formül çok basit, ayda 1 gün sabah – akşam – gece sıvı beslenme, öğlen ise katı ama sağlıklı bir öğün ve mutlaka  arkasına spor eklememiz gerekiyor.

Şok diyetlerin selülite de oldukça etkisi vardır. Selülit deri altındaki son yağ tabakasının oluşturduğu kötü görüntüdür ve kadınlar hiç sevmez bu görüntüyü. Yağ hücresi yeni yağ hücresi oluştururken  selülitik bir yapıda  gelişir, bunu önlemek mümkün. Yağ hücreleri bölünerek çoğalır 10 milyon yağ hücren varsa sen kilo aldıkça 12 milyon olur, 20 ye kadar çıkar ve hiçbirimiz bunu istemeyiz.

Şok Diyet Yapmanın Dezavantajları

Selülit, ödem, kilo gibi sorunlarımızı önlemek için ayda 1 kez yapmamız gereken şok diyeti haftada 1  gün yaparsan vücut yoksunluğa uğrar, alışır.  Sürekli şok diyet şeklinde beslenirsen veya sık sık uygularsan, yetersiz kalori alırsan vücut bunu farklı bir dille algılar ve yoksunluk hisseder.

Şok diyeti sürekli yaparsan:

1- Enerjin düşer, 2- Depresif olursun, 3 – Agresyon yaşarsın, 4 – Kadınlarda periyot düzensizliği başlar, 5-Vücut kiloyu tutar.

El freni gibi düşünün kilo vermeyi tuttuğu için hem sağlık gider, hem de kilo alınır. Bazal  metabolizmamızı korumak ve  ödem atmak için her an yeni bir uygulama  tavsiye edilir,diyet programlarında şu suyu için, şunu yiyin, sürekli detoks kampına gidin, 3 günde 5 kilo verin şeklinde  bir sürü haber ortada dolaşır, evet kilo verilir ama sonrası acıdır. Bıraktığın an 4 günde 7 kilo alırsın vücut yoksunluğa girer ve korkar böylece geri alır. Vücudumuz çok akıllıdır, bazal metabolizma hızını   biliyor ama sen bilmiyorsun, diyet yaparken vücut  suyu bile  tutuyor  ve psikolojin bozuluyor  ve vücudun hormon dengesini bozuyor ve sağlıksız oluyorsun, bunu yapmayın.

Öneriler

Dünya Sağlık Örgütü verilerinde proporsiyon kontrolü, boy -kilo oranı, alman gereken  kalori miktarları belirtilmiştir. Her şeyi sağlıklı besinden  almalısın, karbonhidrat- protein- yağ dengesini iyi tutmalısın,  tüm bunlara dikkate edip  yine de insanlar niye  kilo alıyor?  Form tutmak ve vücudu korumak için yemenin yanında spor yapmak zorundasın.

Senede 12 ay yapamazsan 6 ay yap, kendine  zaman ayır. Şiddeti doğru ,temposu süresi doğru spor yapmak şart. antrenman yaparken günden güne şekil alıyorsun, vücudun fark edilir şekilde değişiyor yazın mayoyla,   şortla rahatça gezmek istiyorsan formda kalmak istiyorsan mutlaka spor yapmalısın.

Erkeklerde testosteron hormonu ve 10 da 1 oranında östrojen hormonu vardır. Kadınlarda tam ise tam  tersi 9 östrojen 1 testosteron bulunmaktadır.  Kadınlar sadece sıkılaşıp şekil alırken, erkekler aynı zamanda kas kütlesini büyütebilir onun için erkek forma girince bozulması uzun sürer, kadın forma girince sporu bıraktığı an bozulması daha çabuk oluyor maalesef.

Yarışmacılar bu kategori dışında tabiî ki. İşleri olduğu için dışarıdan takviye alıyor, profesyonel  olduğu  için gerekliliği yapıyor ama sağlığını ayaklar altına alıyor, tabiî ki  bu onların seçimi. Hayat komple bir denge ve kadın- erkek dengesi var, sporda bunu insanlara yansıtıyoruz, öğretiyoruz.

Şok diyeti  veya normal diyet aslında diyetlere sığınmak yerine, sedanter insanlar  öncelikle sağlıklı beslenmeli, kendine bakmalı ve spor yapmalı.

 Ne yapmalıyım?

2 öğün yiyorum tüm iç organlarımı çalıştırıyorum, istediğimi yediğim zaman sporla kalanı harcıyorum sonrasını atıyorum, şok diyetle ayda bir gün iç organlarımı dinlendiriyorum, kalp sağlığım ve vücudumda biriken ödemi yok etmek için kardiyo yapıyorum , sağlıklı  ve fit yaşıyorum. Bunları hayatımıza adapte etmek uygulamak önemli , tek başıma yapamam diyorsanız biz spor hocaları ile işler daha kolaydır.  Sağlıklı beslenme ve sporla ,iş ve özel hayatınızı birlikte yürüteceğiniz bir yaşam biçimi kurmak şart.

 

%d blogcu bunu beğendi: