Op.Dr.Tansel Kaplancan – Sigara İçmek Bebek Sahibi Olma İhtimalini Azaltıyor

Sigara İçmek Bebek Sahibi Olma İhtimalini Azaltıyor

 

Sigara kullanımının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel olarak ispatlanmış durumda. İçeriğindeki kimyasal maddeler nedeniyle sigara kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Üstelik kadınların da erkeklerin de üreme sistemi sağlığı üzerinde belirgin derecede etki gösterebiliyor. Sigaranın erkeklerde yalnızca cinsel işlev bozukluklarına değil infertilite oluşumuna da yol açabildiğinin altını çizen Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Tansel Kaplancan: “Sigara içmenin kalp, damar ve akciğer hastalıklarının oluşum riskinin artırdığı artık biliniyor. Ne yazık ki erkeklerde de kadınlarda da sigara kullanımı kaynaklı infertilite riskinin olabileceği yönünde farkındalık henüz yeterli seviyede değil. Sigara sperm kalitesini düşürüyor ve sperm DNA hasarına yol açabiliyor.” dedi.

 

Sigara Kullanımı Sperm Kalitesini Düşürüyor

 

Sigara kullanımının sperm kalitesinde önemli etkiye sahip birçok parametre üzerinde etkili olduğunu belirten Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Tansel Kaplancan detayları şu şekilde aktardı: “Yapılan bilimsel araştırmalar sigara kullanımının sperm konsantrasyonu, sperm DNA yapısı, sperm morfolojisi ve sperm hareketliliği üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını gösteriyor. Bu parametrelerin anlamlarının kısaca olsa da bilinmesi sigara kullanımının bırakılmasının düşünülmesine yol açabilecek denli önemli bir farkındalık sağlayabilir. Sperm konsantrasyonu olarak adlandırdığımız parametre ölçülen meni miktarında bulunan sperm sayısını ifade ediyor, sigara içen erkeklerde bu sayı sigara içmeyen erkeklerle kıyaslandığında %23 daha az. Erkek infertilitesi üzerinde, embriyo gelişiminde, embriyo implantasyonunda ve düşük oranında oldukça önemli bir diğer parametre de sperm DNA hasarı. Yapılan bilimsel çalışmalar sigara kullanımına bağlı artış gösteren oksidatif stres nedeniyle sperm DNA fragmantasyonunun arttığını gösteriyor. Sigara kullanımı ile birlikte etkilenen diğer önemli iki parametre ise sperm hareketliliği ve sperm morfolojisi yani şekli. Sigara kullanımı sperm hareketliliğini yaklaşık %13 oranında azaltıyor, bu durum spermlerin yumurtaya ulaşabilmesinin önünde bir engel yaratabiliyor. Aynı şekilde sperm şekli de gebelik oluşumu için kritik derecede önemlidir. Sperm şekli bozuk olunca spermler hem yumurtaya doğru ideal şekilde ilerleyemeyebilir hem de yumurtayı dölleyebilecek özelliğe sahip olmayabilir.”

 

Sigara Kanı Kirletiyor

 

Sigara kullanımı ile karşılaşılabilecek infertilite sorunlarının oluşma mekanizmasının da bilinmesinin önemli olduğunu ifade eden Op. Dr. Tansel Kaplancan: “Erkek infertilitesi ve sigara arasındaki ilişki çok yönlüdür. Sigaranın içerisindeki kimyasallar genel sağlığı etkileyebilir ve aynı zamanda erkeklerin kadmiyum ve kurşun gibi zararlı metallere maruz kalmasına yol açar. Nitekim kısırlık tanısı konan erkekler incelendiğinde kurşun düzeyinin yüksek olduğu sonuçlarına sahibiz. Aynı şekilde günde 1 paket sigara içen erkeklerin menilerinde de yüksek kadmiyum seviyelerine rastlanmıştır.” dedi.

 

Çocukların Sağlığı da Etkileniyor

 

Op. Dr. Tansel Kaplancan: “Sigara kullanımının infertilitenin tek nedeni olacağını söyleyemeyiz ancak çok önemli bir risk faktörü olduğu gerçeğini de göz ardı etmememiz gerekiyor. Sperm değerlerini etkileyen bu zararlı madde az önce de belirttiğim gibi sperm DNA hasarına da yol açabiliyor. Bu konu oldukça kritik bir öneme sahip, çünkü sigara içen erkeklerin çocuklarında doğum kusurları riski de kanser riski de artabiliyor. Bu konuda çalışmalar mevcut ve yapılmaya devam ediliyor. Tüm bunlara ek olarak yardımcı üreme tekniklerinde de sigaranın başarıyı olumsuz yönde etkilediğini ifade edebilirim. Erkeklerin de kadınların da sigara kullanımını bırakması, özelikle çocuk sahibi olmak istedikleri durumda önemli bir gereklilik haline dönüşüyor.” diyerek ebeveyn olmak isteyenlere önemli önerilerde bulundu.

%d blogcu bunu beğendi: