MODERN ERKEĞİN OKUMASI GEREKEN 4 KİTAP

Yapısı gereği odaklanma konusunda, kadınlara kıyasla daha başarısız sayılan, ilgisi çok çabuk dağılan, çabuk sıkılan erkeklere kalın kalın kitaplar okutabilmek, mümkün müdür? Eğer siz de “bağlanma problemi” yaşayanlardansanız; bu kitaplar tam size göre! İşte elinizden bırakamayacağınız, peşinden sürükleneceğiniz, belki de sayelerinde kitap okuma alışkanlığı edinebileceğiniz, kitaplığınızda mutlaka bulunması gereken 4 sürükleyici kitap önerisi…

 

MUHTEŞEM GATSBY
F. Scott Fitzgerald

Lüks, şaşaa, sınırsız eğlence… Kendinizi 20. yüzyılın detayları arasında bulduğunuz roman, zengin çevreye ve topluma yöneltilen ciddi bir eleştiridir. Satirik söylevlerin yer aldığı sayfaları çevirirken, özellikle dönemin iddialı erkek modasını ve göz boyayan Amerikan rüyalarını da tanıyabileceğiniz keyifli bir roman… “Yıllar önce daha iyi bir hayata sahip olmak için sevmediği bir adamla evlenen güzeller güzeli Daisy’yi bir türlü unutamayan Gatsby, kendini âşık olduğu kadını geri kazanmaya adar. Hiç bilmediği, zengin ve gösterişli bir dünyaya tutunmaya çalışan Gatsby, kirli ilişkilerden yakasını bir türlü kurtaramaz ve bu kırık aşk hikâyesi, kahramanlarını tahmin edilmesi güç bir sona doğru götürür…”

 Okuyucu Yorumları:

 • Sunulan aşk hikâyesinin arka planında, Amerikan gerçeğini çok iyi anlatmış. Karakterleri son derece iyi işlenmiş, okumanızı tavsiye ederim.
 • 1900’lü yılların ışıltılı hayatını ve etkilerini oldukça güzel anlatan, karakterleri son derece iyi işlenmiş, betimlemeleriyle oldukça dikkat çeken bir kitap. Filmini izlemeden önce, kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.
 • İki akşamda bitirdiğim hoş bir kitap. Kitap çok çabuk okunuyor ve hızlı giden bir akışı var. Karakterler çok iyi işlenmiş. Okuması zevkli bir Amerikan klasiği…

 

POSTACI KAPIYI İKİ KERE ÇALAR
James M. Cain
Sınır tanımayan bir aşk, serinkanlılıkla işlenen bir cinayet, cezasız kalan büyük bir suç… Cain’in en çok ses getiren, 1981 yılında sinemaya uyarlanan romanı Postacı Kapıyı İki Kere Çalar’ı nefessiz okuyacaksınız. Akıcı bir kitap okumak, keyifli birkaç saat geçirmek istiyorsanız; aşk dolu bu cinayet romanının etkisi altında kalmaya hazır olun. “50’lerin karışık ve ekonomik sorunlarla boğuşan Amerika’sında, bir aylak, bir yol kenarı lokantasına uğrar. Ve lokantacının güzel karısından gözlerini alamaz.”

 

Okuyucu Yorumları:

 • 50’ler Amerika’sında geçen, bir solukta okunabilecek, akıcı ve yormayan bir polisiye. Görsel anlatımı da oldukça güçlü… Filmini izlemedim ama anlatımın bir film anlatımı gibi olduğunu söyleyebilirim.
 • Edebiyatta çok fazla işlenen bir konuya dayanıyor. Bizlerin sohbet ve yaşantısından epey uzak… Ancak birkaç saat içinde bitirebilecek ve film etkisi yaratacak bir kitap arayanlar için güzel bir kitap. Ayrıca kitabın ismi, sanırım hayatın bize sunduğu şansın sınırlı olmasıyla alakalı.
 • Sevgili okur! Sadece birkaç saat bir şeyler okuyup güzel bir hikâyeye tanık olmak istiyorsanız, bu kitabı muhakkak okuyun…

 

MARSLI
Andy Weir

Bilimkurgu türünü kurgudan uzaklaştırıp bilime yaklaştıran, her erkeğin, hatta her bireyin kitaplığında mutlaka bulunması gereken Marslı; Goodreads okurlarına göre, “2014’ün En iyi Bilimkurgu Romanı” seçilmişti. Andy Weir, teknik bilgileri ve akıl almaz zekâsı ile okuyucuya her sayfada bir şeyler öğretirken, heyecandan dilini de ısırtmayı ihmal etmiyor. “Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.”

 

Okuyucu Yorumları:

 • Andy Weir’in yazdığı Marslı, şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. Bu romanı –başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim– edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil.
 • Sürükleyici… Defoe’nun Robinson Crusoe’su, sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi.
 • Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu… Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip.

 

FRANKENSTEIN
Mary Shelley

Bilimkurgu türünün ilk örneği olarak kabul edilen Frankenstein’ı bilmeyeniniz yoktur! Birçok sinema filmine, farklı yorumlarla uyarlanan, uçsuz bucaksız bir hayal gücü örneği bu roman, duygularınızın her noktasına tek tek dokunacak. Canavar görünümlü, iyi kalpli bir yaratığın, toplum tarafından dışlanarak zamanla kötü bir karaktere dönüşmesini anlatan Frankenstein; bir kadının elinden çıkmış olması ile de takdir kazanıyor.

Okuyucu Yorumları:

 • Bu eser bütün edebiyat, bilim-kurgu ya da fantastik -adına ne derseniz diyin- tarihinin en özel yapıtlarından.
 • 1816 yılında tıbbın ne seviyede olduğunu düşünürsek, ne kadar ileri görüşlü biri olduğunu anlayabiliriz. Yaşadığı döneme göre bunu tahayyül etmek, büyük bir hayal gücünden geçer.
 • Korku edebiyatı ve gotik edebiyat severlerin kitaplıklarında mutlaka bulundurmaları, bulundurmakla yetinmeyip tekrar tekrar okumaları gereken bir eser… Asla tazeliğini yitirmeyecektir emin olun.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: