DÖVME TUTKUSU

Herkesin vücudu kendine özelken; dövmeyi, vücudu kişiselleştirmek için yorumlamak ne kadar doğrudur, bilinmez.

Ama 300 yıllık dövme tarihini de göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçek. 1700’lerde Samoa Adaları’ndaki yerlilerin, herkesin kendine has karakter özelliklerini yansıtan desenleri vücutlarının üzerine işleyerek bu kültürü başlattıkları biliniyor. Fakat artık birbirimize hatırlatalım beyler, 21. yüzyıldayız. Günden güne moda akımları, müzik alt yapıları ve yaşam tarzları değişirken, dövme modasının da yerinde saymasını bekleyemezdik. Vücudunda sadece sana ait olan bir görseli taşımak zorunda değilsin belki ama her şeyde olduğu gibi, klişeleşmiş dövmelerden de kaçınmakta fayda var. Üzgünüz ama kalın ve büyük puntolu motivasyon cümlelerini vücudunuza yazdırırken artık iki kere düşünseniz iyi olur. Dövmenin boya tercihine, işçiliğine ve desen seçimine göre birkaç başlıkta incelediğimiz yazımızı mutlaka gözden geçirin. Unutmadan, dövme sildirmenin ne kadar acılı ve zor bir süreç olduğunu bir kez daha hatırlatalım!

Old School

Kimilerine göre klasikleşmiş, kimilerine göre ise klişenin ta kendisi. Old school dövmelerin tutkunları azımsanmayacak kadar çok. 1930’lu yılların Amerika’sında popülerleşen Old School dövmeler; içinde çok sayıda gül, kuru kafa ve tabanca görselleri bulundurup renkli boyalar kullanılarak yapılıyor. Yaygın olarak tercih edilse de, etkisini yıllarca kaybetmeden devam ettirebilecekmiş gibi görünüyor.

İrezumu

Meksikalı bir kartel olmayabilirsiniz ya da eyalet hapishanesini deneyimlemiş biri. Ama bu durum İrezumu dövme modellerine sahip olmanıza engel değil. Ön yargılı olmayın! İçinizdeki hırçın adamı dışarıya göstermekten korkmayın. Üstelik bileklerini kıvırdığınız beyaz gömleğinizin altından çıkan bu dövmeler, sizi iş hayatında daha cesur kılacak.

Minimal

Dövme yaptırmak istiyorum ama ilk sefer için pek büyük bir desen istemiyorum. Hem anlamlı hem küçük hem de estetik olsun diyorsanız, işte size önerimiz; minimal dövmeler. Son yıllarda sadece modada değil yaşam stilimizin de içinde yer alan minimalizm akımının, dövme kültürüne olan etkisi de oldukça hızlı. Sade, şık, tek renk (genellikle siyah) ve desene anlam yükleyen bir dövme severseniz minimal dövmeler hoşunuza gidecek.

Realist

Tuvalde durduğu kadar gerçek olmasa da vücudunuzda portre resmi taşımak isteyebilirsiniz. Bu real desenler oldukça yaygın fakat hatırlatalım kız arkadaşınızın fotoğrafını kolunuza dövme olarak yaptırmadan önce, ilişkinizin nereye doğru gittiğini iyi analiz edin.

Yazı

Desen ve renkten çok içeriğin haliyle en önemli olduğu dövme kategorisi diyebiliriz. Çok şık ve iddialı durabilir ama pişmanlık oranının da en fazla olduğu dövme tiplerinden biri olduğunu size hatırlatmalıyız.

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: