ÇİZGİLERLE STAN LEE

1922 yılında, New York’ta dünyaya gelen Stanley Martin Lieber, namı diğer Stan Lee; ailesinin çektiği maddi sıkıntılar yüzünden okulu bırakmış ve bir çizgi roman yayın şirketi olan Timely’de çalışmaya başlamıştı. İlk başlarda ofisteki ufak tefek işleri yürütmesine karşın, ilk hikâyesi olan Kaptan Amerika’yı 1941 yılında yayınlayan Stan Lee, ismini Marvel Comics olarak değiştiren Timely için yeni karakterler yaratmaya devam ediyordu. 50’li yıllarda, günlük yaşamın sorunları ile boğuşan, daha insani kişiliklere sahip kahramanlar yaratarak okuyucu profilinin yaş ortalamasını yükseltmişti. 1961 yılında Fantastik Dörtlü ve hemen ardından da Hulk doğmuştu. Hulk’ı izleyen yılda ise, tüm dünyaya çığ gibi düşen Örümcek Adam yayınlanmıştı. 1964 yılında ortaya çıkan Daredevil ile beraber de, Stan Lee’nin başarısı kesin olarak kanıtlanmıştı.

Amerikalı çizgi roman yazarı Stan Lee; kendi yarattığı karakterle beraber, filmlerde de yer almış ve seyirciyi gülümsetmeyi başarmıştı. 2010 yılında yayınlanmaya başlayan “Stan Lee’nin Süper İnsanları” adlı televizyon dizisi, 2013 yılında da Türkiye’de gösterime başlamıştı. Stan Lee dizide, kendini “süper insan” olarak gören insanları tanıtmıştı.

Geçtiğimiz ay hayata gözlerini yuman çizgi roman yazarı, editörü, yayıncısı ve yapımcısı Stan Lee; geriye birçok ikonik Marvel karakteri ve unutulmaz çizgi roman dizilerinin ilk örneklerini bıraktı. Uluslararası çizgi roman sektörünün temellerini atan yazar, sektörün büyümesinin en büyük etkenlerindendi ve çizgi roman dünyasının asla unutulmayacak bir ismi olarak, ölümünün hemen ardından tarihe geçti. Stan Lee’nin, henüz yayınlanmamış olan 50 karakteri daha olduğu da söyleniyor.

HAKKINDA BİLİNMEYENLER

  • Stan Lee, çocukluğunda Stephen King, Mark Twain, Arthur Conan Doyle, William Shakespeare, Charles Dickens,Harlan Ellison, Jules Verne ve G. Wells okumuştur ve bu yazarlar, onun hayal gücünün en büyük mimarıdır.
  • Çizgi roman sektörüne giriş yapmadan önce Stan Lee, bir gazetede ölüm ilanları bölümünü hazırlamakla görevliydi.
  • Örümcek Adam fikrini yayıncısıyla ilk paylaştığında, olumsuz geri dönüş alan Stan Lee; unutkanlık sonucu dergiyi matbaaya “Örümcek Adam” bölümü ile vermiş ve harika geri bildirimler almıştı.
  • Hulk karakteri, ilk ortaya çıktığı zamanlarda griydi. Daha sonraları, matbaadaki teknik bir arıza nedeniyle yeşil basılan karakterin, o dakikadan sonra yeşil olmasına karar verildi.
  • Kendi yarattığı karakterlerin filmlerinde oynayan Stan Lee, ilk olarak Hulk filminde jüri üyesi olarak karşımıza çıkmıştı.
  • Stan Lee’nin en sevdiği kötü kahraman ve anti Marvel karakteri Dr. Doom olmuştu. Dr. Doom’un, seyirci tarafından çok yanlış anlaşıldığını düşünüyordu.
  • Resmi olarak 1972 yılında emekli olan Stan Lee, yayıncı olarak sektörde çalışmaya devam etti. Emekli olduktan sonra hep, gerçek anlamda emekli olmak istemediğini ve sevdiği işi yapmakta olduğunu belirtti.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: