8.BODRUM TÜRK FİLMLERİ HAFTASI KOS’TA GÖSTERİMLER BAŞLADI!

Türk filmlerini Bodrum ve Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’yla buluşturan, Ege’nin en keyifli etkinlikleri arasında yer alan “Bodrum Türk Filmleri Haftası”, 16 Eylül Pazar günü Kos Adası’nda perdelerini açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi, Kos (İstanköy) Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) veCinemarine Sinemaları’nın katkıları ileBodrum Sinema ve Kültür Derneği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) tarafından düzenlenen 8.Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın filmleri Kos Adası’nda gösterilmeye başlandı.

Bir hafta boyunca Ege’nin diğer kıyısında sinemaseverler ile buluşacakgösterimler öncesi ise bir de resepsiyon düzenlendi. Kos İstanköy Müslümanları Kültür Eğitim ve Dayanışma Kardeşlik Derneği Başkanı Kadri Memiş’in “8. Bodrum Türk Filmleri Haftası” konukları için verdiği resepsiyona Kos (İstanköy) Belediye Başkan YardımcısıElias Sfakis, Kos Belediyesi Kültür İşleri, Kos İstanköy Müslümanları Kültür Eğitim ve Dayanışma Kardeşlik Derneği, SİSAY Derneği ve 8.BTFH Organizasyon Komitesi Başkanı Cenk Sezgin,oyuncu Selda Alkor, oyuncu Bahar Ertan, yönetmen Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yönetmen Müfit Can Saçıntı, yönetmen Murat Şeker, oyuncu Murat Akkoyunlu ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Resepsiyon sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşanSİSAY Derneği ve 8. BTFH Organizasyon Komitesi Başkanı Cenk Sezgin, misafirperverliklerinden dolayı hem Kos’da yaşayan komşulara, derneğe ve dernek başkanlarına teşekkür etti.

SİSAY Derneği ve 8.BTFH Organizasyon Komitesi Başkanı Cenk Sezgin’in ardından konuşan Kos (İstanköy) Belediye Başkan Yardımcısı Elias Sfakis ise şunları söyledi; “Komşu ülke Türkiye’den gelen herkese hoşgeldiniz diyorum. Bugün burada olmanızdan mutluluk duyuyoruz. Cenk Sezgin’in uzun yıllar önce düşüncesiydi adada Türk filmleri festivalinin olması. Şimdi bunu gerçekleştiriyoruz. Bir sonraki adım ise Bodrum’da Yunan filmleri festivalinin olması.”

Kos İstanköy Müslümanları Kültür Eğitim ve Dayanışma Kardeşlik Derneği Başkanı Kadri Memiş ise“Sizleri burada misafir etmek bizler için çok büyük bir gurur. Geldiğiniz için çok teşekkürler. Kardeşim Cenk Bey bu sene de bu festivali yapacağız, her sene olacak dedi. Biz de dernek olarak sizleri burada misafir etmekle az da olsa çok kısa süre de olsa çok memnunuz.” diye konuştu.

“İki Yaka Yarım Aşk” filmiyle beğeni toplayan Seldar Alkor ise basın toplantısında şunları söyledi; “53 senelik filmoyuncusuyum. Diziler hariç 100’e yakın filmim var. Bir hayli bu işin içindeyim. Cenk’in babası Ahmet Sezgin. O sahneye aşıktı,oğlu da filmlere aşık. Çok güzel işler yapıyor. Benim gözümde sinema ile ilgilenen sinemaya gönül veren herkes bir numara. Ben sinema ile ilgili herkese saygı ve sevgi sunmaktan hiç vazgeçmedim. Dilerim bundan sonra da bu böyle devam eder.”

Basın toplantısının ardından “İki Yaka Yarım Aşk” filminin yönetmen Nurdan Tümbek Tekeoğlu ile oyuncusu Selda Alkor ve “Toprak” filminin ise yönetmeni Nebil Özgentürk’ün katılımıyla gösterimleri gerçekleşti.

Gösterimler öncesi SİSAY Derneği ve 8.BTFH Organizasyon Komitesi Başkanı Cenk Sezgin’in sunumuyla “8. Bodrum Türk Filmleri Haftası”na katkı sağlayanlara ve filmlerin ekiplerine teşekkür plaketleri verildi.

%d blogcu bunu beğendi: