28. AKBANK CAZ FESTİVALİ’Nİ 20.000 MÜZİKSEVER TAKİP ETTİ

 

 

  1. Akbank Caz Festivali, bu yıl 17-28 Ekim tarihleri arasında Akbank Sanat, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Babylon, Volkswagen Arena, The Badau, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Uniq Hall, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin de aralarında bulunduğu 37 mekanda 37 konserle 100’den fazla sanatçının performansıyla gerçekleşti. Cazın farklı tonlarını birarada sunan festival kapsamındaki konser, söyleşi ve atölyeleri 20.000’e yakın kişi takip etti.

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen 28. Akbank Caz Festivali 12 gün boyunca; Ustalara Saygı, Festivale Özel, Cazda İngiliz Çıkartması, Güçlü Nefesler, Caz ve Ötesi, Sihirli Eller, Fransız Rüzgarı’ndan oluşan yedi ana temanın yanında; Caz Saati, Liselerde Caz, Kampüste Caz ve Atölyeler ile toplam 11 kategoride caz severleri coşturdu. Özellikle Jehan Barbur feat Fırat Tanış, Ceyl’an Ertem – Akustik, Birsen Tezer Eastern Standards, Shinya Fukumori Trio, Konstrukt, Avishai Cohen, Aydın Esen Group & Can Kozlu konserlerinin biletleri  günler öncesinde tükendi. Festivalin en merakla beklenen konserleri arasında yer alan Jamie Cullum’ı 4000, festival’in bir diğer önemli mekanlarından biri olan Babylon’da gerçekleştirilen 8 konseri ise toplamda 8000 müziksever izledi.

Bu yıl 17-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 28. Akbank Caz Festivali’nde; caz müziğinin önemli temsilcilerinden, Grammy, Altın Küre, BRIT, GQ Dergisi Yılın Müzik Adamı gibi sayısız ödüllerin sahibi Jamie Cullum’ın yanı sıra, Almanya’nın Chet Baker’ı olarak anılan Grammy ödüllü Till Brönner, bu yıl yayınlanan 13. stüdyo albümü Never Stop II’nin turnesiyle The Bad Plus, usta trompetçi Avishai Cohen Quartet, Andrei Tarkovsky’nin sinematografik dehasına atıfta bulunan Tarkovsky Quartet gibi isimler yer aldı. Ayrıca Gilles Peterson’ın keşfettiği, İngiltere caz sahnesinin yeni isimlerinden Ezra Collective, The Comet is Coming, Nubya Garcia gibi isimler de her sene daha fazla seyirci ile buluşan Akbank Caz Festivali programında yer aldılar.

Bixiga 70, Karl Hector & The Malcouns, Josef Leimberg and The Astral Progressions Ensemble, Omer Avital Qantar, Shinya Fukumori Trio, Caloé, Remi Panossian Trio, Woody Black 4 gibi Japonya’dan Amerika’ya, Fransa’dan Brezilya’ya yine dünyanın dört bir yanından isimlere yer verilen festivalin özel projeler bölümünde; Birsen Tezer, Jehan Barbur, Ceylan Ertem, Islandman sanat dünyasından değerli isimleri sahnelerinde konuk ettiler.  Ayrıca Türkiye sahnesinden Ozan Musluoğlu Quintet, Konstrukt, Can Çankaya ve Kağan Yıldız gibi isimler de müzikseverlere keyifli anlar yaşattılar. Mehmet Uluğ anısına bu yıl 5. kez düzenlenen özel gecede ise Türkiye cazının önemli isimlerinden Aydın Esen Group ve Can Kozlu sahne aldı.

 

%d blogcu bunu beğendi: