18. ULUSLARARASI FRANKFURT TÜRK FİLM FESTİVALİ’NDE GÖRKEMLİ AÇILIŞ TÖRENİ!

 

Usta İsimler Ödüllerini Aldı!

Filmhaus Frankfurt, ABG/Saalbau GmbH, Amt für Kommunikation und Stadtmarketing Frankfurt, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu, Kültür Ateşeliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Hessisches Ministerium für Wissenschaft und Kunst desteği, TÜRSAK Vakfıiş birliği ile Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından düzenlenen,18.Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’nin açılış töreni gerçekleşti.

13 Ekim Cumagünü Onur Ödüllerinin takdimi ile başlayan festivalin açılış töreni; Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karart, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı ile usta yönetmen Erden Kıral, oyuncu Cezmi Baskın, oyuncu ve ses sanatçısı Işıl Yücesoy ve oyuncu Cem Karakaya’nın katılımı ile gerçekleşti.

Oyuncu Hakan Bilgin ile Nadide Kepçe’nin sunuculuğunu üstelendiği gecenin açılış konuşmasını Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı yaptı.

“Bu festival, Türk Sinemasına adanmış bir etkinlik.”

Sıtkı konuşmasında 18. kez gerçekleşen festival için şunları dile getirdi; “Bu festival, Türk ve Alman kültürel alanda kabul gören bir festival olduğu için çok mutluyuz. İnsanların birbirini anlamasını sağlayan çok önemli bir festival gerçekleştiriyoruz. Birlikte hareket edince büyük işler başarmak çok olası. Bu festival, Türk Sinemasına adanmış bir etkinlik.”

Festival Başkanı daha sonra sözü Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann’a bıraktı. Feldmann sözlerine Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’nın büyüleyici bir insan olup festival kattıklarını dile getirerek başladı. “Bu festival kültürel arası diyaloğu arttırıyor” diyen Fedmann bu festival kültürel arası sınırları kaldırıyor” dedi. Türk Filmleri Festivail sayesinde Türk eşiyle de evlendiğini dile getiren başkan salonda alkışa neden oldu.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karart ise konuşmasında Frankfurt’ta Türk Film Festivali’nin 18. kez perdesini açıyor olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ve heyecanı dile getirdi.

“Frankfurt’un kültürel hayatının bir parçası haline gelmiş olan bir film festivali” diyen Karart, Türkiye’nin renklerini, sosyal yaşamındaki çeşitliliklerini ve kültürel derinliğini Frankfurt’taki sinemaseverlerle buluşturan bir platform niteliği taşıdığının altını çizdi.

18.Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’nin Yaşam Boyu Onur ödülleri bu yılKumcu Ali Yaşar (1968), Kanal (1978), Bereketli Topraklar Üzerinde (1980), Hakkâri’de Bir Mevsim (1983), Ayna (1984), Dilan (1987)Av Zamanı (1988) gibi Türk Sinemasında önemli bir yere sahip olan filmlerin ödüllü yönetmeni Erden Kıral, Beynelmilel filmindeki performansı ile çok sayıda ödüle layık görülen, Hükümet Kadın, Devrimden Sonra, Vizontele, Beyaz Melek, Güneşi Gördüm, Neşeli Hayat, Organize İşler, O da Beni Seviyor, Düttürü Dünya, Kahpe Bizans, Gora gibi önemli yerli filmlerin önemli karakter oyuncusu Cezmi Baskın veHacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı’ndan oyunculuk eğitimi alarak mezun olduktan sonra 1969 yılında Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan ve 1975 yılında da şarkıcı olarak sahne alanoyuncu ve ses sanatçısı Işıl Yücesoy’a takdim edildi.

Vefa Ödülü ise 2004 yılında kaybettiğimiz 1960 ve 1970’li yıllarda pek çok filmde canlandırdığı “Cilalı İbo” karakteri ile hafızalara kazınan tiyatro ve sinema oyuncusuFeridun Karakayaadına oğlu Cem Karakaya’ya verildi.

6 gün boyunca film gösterimlerinin yanı sıra panellerle, konserlerle, workshoplarla, sergilerle ve yarışmalarla zenginlik kazanacak olan festival, “Festival Hapishanede” ve “Festival Okullarda” bölümleri ile Avrupa’da örnek bir etkinlik olarak anılıyor. “Festival Hapishanede” bölümünde Frankfurt’un 500 kişilik kadınlar ve erkekler hapishanesinde film gösterimleri gerçekleşirken, “Festival Okullarda” ile Frankfurt’un orta okul ve lise düzeyindeki öğrencileriyle hem filmler izlenecek hem de film üzerine workshoplar gerçekleşecek.

Sinema sanatı aracılığıyla Türkiye ve Almanya toplumları arasındaki ekonomik ve kültürel paylaşımı artırmayı ve birlikte yaşam kültürüne katkıda bulunmayı amaçlayan Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.her yıl Türk sinemasının nitelikli örneklerini Almanya’da geniş kitlelerle buluşturuyor. Festival kapsamında düzenlenen “Alman Sinemacılar Gözüyle Türk Filmleri Yarışması”nda yer alacak filmler yönetmen Ezel Akay’ın jüri başkanlığında yapımcı/yönetmen Gani Müjde, yapımcı Şükrü Avşar, sinema yazarı Mehmet Acar, oyuncu Vildan Atasever, oyuncu Hakan Bilgin ve kurgucu Çiçek Kahraman’dan oluşan Türkiye Jürisi tarafından seçildi.

%d blogcu bunu beğendi: