SERSERİ MAYINLAR TİYATRO SEVERLERİ BÜYÜLEDİ

Francesco Pannofino ve Paola Minaccioni gibi usta oyuncuların rol aldığı eser tiyatro severlerden tam not aldı.

Ferzan Özpetek’in senaryosunu Ivan Cotroneo ile birlikte yazarak yönetmenliğini yaptığı Serseri Mayınlar geçtiğimiz akşam İtalya’da Manzoni Tiyatrosu’nda sahnelendi.  Usta yönetmen Serseri Mayınlar ile 2010 yılında Altın Ciak, David di Donatello, Nastri D’Argento, Stampa Estera ve Gümüş Film Şeritleri Ödülleri’nde bir çok ödül almıştı.  Film ayrıca, İtalya’nın en prestijli sinema ödüllerinden biri olan ve 50 yıllık geçmişe sahip “Globo d’oro” (Altın Küre) ödüllerinde En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Fotoğraf ve Nicole Grimaudo’ya verilen “Gelecek Vaad Eden Genç Kadın Sanatçı” ödüllerine de layık görülmüştü.

Serseri Mayınlar’ın sinemadaki başarısı bu kez de tiyatro sahnesinde taçlandı, oyun izleyiciden tam not alarak ayakta alkışlandı.
Tiyatro eleştirmenlerinin övgüyle söz ettiği oyun için Report Cult’un editörü Andrea Capecchi; “bu tür bir filmi tiyatro sahnesine taşımak hiç kolay değil. Özpetek cesur bir sanatçı ve beklentileri hayal kırıklığına uğratmıyor. Komedinin genel yapısı, dinamik komik sahnelerle, derin duyguların, hayal kırıklığına uğramış hırsların, düşlerin yansıtıldığı daha ağır sahnelerin uyumlu iç içe geçmesi seyirciyi sürüklüyor. Sahnede açılan ve kapanan perdeler sayesinde oyun aralıksız akıyor ve yönetmene filmin konusuna sadık kalma olanağı tanıyor” dedi.

Seyircinin de aktif olduğu oyunda, salonun ön sırası ve sahneyle bağlantılı küçük ahşap merdiven oyuncularla seyirci arasındaki engeli ortadan kaldırıyor. Seyirci böylece karakterlerin yaşadığı duygular ve iç dramlara daha çok ortak oluyor.

%d blogcu bunu beğendi: