SEBASTIEN OGIER, ALTINCI DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONLUĞUNU KAZANDI

• Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) üst üste altıncı zafer

• Ogier, WRC tarihinin en başarılı ikinci pilotu oldu

• Ogier, 2019 yılında Citroën ile yarışacak

Sébastien Ogier, Avustralya’da gerçekleşen WRC’de tüm gücünü ortaya koyarak daha ralli bitmeden altıncı kez dünya şampiyonu olmayı garantiledi. Richard Mille de, bu başarılı ekip ve marka dostuyla birlikte bu hak edilmiş şampiyonluğu kutluyor.

Çelik iradesiyle tanınan pilot Sébastien Ogier, sezonun bitmesine sadece dört yarış kala, üst üste altıncı kez dünya şampiyonu ünvanını kazanmaya çok da yakın değildi ama asla vazgeçmedi. Aracını inanılmaz bir kararlılıkla süren pilot, Dünya Ralli Şampiyonası’nın 13’üncü ve son turunda yarışın gidişatını değiştirdi.

Belçikalı pilot Thierry Neuville ile cuma öğleden sonra tehlikeli bir kovalamacaya girdikten sonra, cumartesi ve pazar günleri de agresif hamlelerle devam eden yarışın son virajının ilk etabında Neuville, bir ağaca çarparak tekerleklerinden birine veda etmek zorunda kaldı. Fransız pilot, diğer rakibi Estonyalı pilot Ott Tänak gibi emekli olmamak için aracını güvenli bir şekilde sürmeyi tercih etti ve beşincilik pozisyonuyla yarışa devam etti. Ve bu güvenli sürüş stratejisi, kendisine altıncı dünya şampiyonluğunu kazandırdı. Takımı M-Sport’un sağladığı kaynaklar, rakipleri Citroën, Hyundai ve Toyota’ya göre daha sınırlı olmasına karşın, Sébastien Ogier’in bu yılki performansı, 2017’dekinden bile daha etkileyiciydi.

Bu zaferle birlikte Ogier, WRC ve Fransız motor sporları tarihindeki en başarılı ikinci pilot olarak tarihe geçti. Yine bir Richard Mille marka dostu olan Fransız pilot Sébastien Loeb, 2004-2012 yılları arasında üst üste tam dokuz kez WRC’de şampiyonluğu elde etmişti. Bu istatistiklerden de anlaşılacağı üzere bu disiplinde çok uzun zamandır bir Fransız hakimiyeti söz konusu. İki Fransız pilot, 2004 yılından beri şampiyonluğu başka hiç kimselere bırakmıyor.

Sébastien Ogier, önümüzdeki yıl WRC’i sekiz kez kazanan Citroën’le yarışlara dönüş yapacak ve üçüncü üretici ile birlikte WRC Pilotlar Şampiyonası’nı kazanma hedefini gerçekleştirmek için yarışacak.

%d blogcu bunu beğendi: